Svet-Stranek.cz
Muzeum Váhy

Vznik sbírky a muzea:Miroslav Moravec a jeho unikátní sbírka vah

Vznik sbírky a muzea

Sbírka byla založena v roce 1979 a nebylo to žádné vnuknutí či okamžité rozhodnutí, ale celkem prozaická záležitost. Tehdy jsme do naší „moderní“ kuchyně potřebovali jako ozdobu nějaké staré pokud možno dekorativní váhy. Jenže jak se to stává staré věci po prarodičích jako nemoderní se odvezly na skládku a v rodině takové nikdo neměl.
Po několik měsíců jsem sháněl kde se dalo, říkal kde komu, ale jako naschvál jsem nemohl žádné získat.
Až ! Jednoho letního dne roku 1979 jsem dostal tip na jednoho staršího pána z nedaleké obce, který žil sám a takovéto váhy nabízel. ( Asi neměl na pivo !) Nicméně rozjel jsem se za ním a posléze uzavřel svůj první obchod na koupi těch nejkrásnějších dvoumiskových kuchyňských vah značky KAMOR a ještě navíc se sadou mosazných závaží v dřevěné krabičce a to vše za 250,- Kč.
Během několika málo měsíců se mi ze setrvačnosti sešlo hned několik krásných vah, každá jiná, všechny úžasné. Ještě téhož roku, když už jsem měl 7 ks vah, vyrobil jsem svou první polici na váhy a hrdě jsem se prohlásil za sběratele vah!
První roky jsem sbíral pouze kuchyňské staré váhy, ale když už sbírka měla několik stovek kusů počal jsem i cíleně sbírat ostatní druhy a typy vah.
Dělám to tak až do dnešní doby a v roce 2008 jsem překonal počet 1,000 ks vah ve sbírce všech možných druhů a prakticky z celého světa. Rovněž vystavujeme velké množství různých druhů závaží.
Máme velké množství kuchyňských vah mnoha druhů, velké i malé decimální váhy, rovnoramenné vahadla, přezmeny, mincíře, váhy poštovní i váhy na dopisy, různé váhy obchodní, lékarenské, laboratorní, přesné miligramové, váhy osobní, ale i třeba na střelný prach, na vajíčka, na obilí, pro rybáře jakož i na mince ještě z doby kdy se před několika stoletími nevěřilo ražbě na mincích a hodnota se posuzovala podle váhy drahého kovu.
Dne 6.6.1998 jsme otevřeli v Humpolci naše soukromé muzeum pro veřejnost a sbírku tak osobně mohli shlédnout stovky lidí. V současné době nemáme pravidelnou otevírací dobu, neb z časových důvodů nebylo možné vyhovět všem zájemcům, ale od letních měsíců 2009 chceme tuto tradici opět obnovit.
Osobně se musím vyznat k lásce k těmto svým „ miláčkům“, jsou to vesměs nádherně upovídaní svědkové naší minulosti. Při jejich prohlížení je vidět třeba v jakém období byly vyráběny, zda to bylo v hubených třeba válečných letech, kdy se projevovala absence vzácnějších surovin a nebo naopak v době konjunktury, kdy váhy byly nejen přísně účelné, ale i nádherně zdobené. Vypovídají o době vzniku o výrobci s jakou láskou a pečlivostí opracovával jednotlivé součásti o snaze vahaře vyrobit váhy o kterých mohl kdykoliv směle tvrdit, že jsou jeho výrobkem a byl na to právem hrdý. Ne jak tomu je mnohdy dnes, kdy platí heslo co nejlevněji vyrobit co nejdráž prodat a pak se k věci již neznat!
Pokud se chcete dovědět něco více o vahách a vahařství přijďte si poslechnout zajímavé informace a podívat na výrobky starých vahařů na jejich šikovné ruce a umění v tomto oboru.